Literatura i sztuka

Recenzja "Raportu Pelikana" Johna Grishama

 

Raport Pelikana.jpg

Fabuła

Historia zaczyna się od zamachu na dwóch Sędziów Sądu Najwyższego . Okoliczności ich śmierci wywołują prawdziwy wstrząs i dzielą społeczeństwo ze względu na sympatie polityczne.

Podczas publicznych spekulacji o tym, kto mógł ich zabić i z jakiego powodu, główna bohaterka, Darby Shaw, studentka prawa, postanawia zbadać, jakie sprawy sądowe łączyły obu sędziów i które trafiły do Trybunału , gdyż podejrzewała, iż prawdziwym motywem może być zwyczajna chciwość , a nie polityka. Pisze „Raport pelikana”, w którym podejrzewa, że zabójstwa zostały popełnione na zlecenie Victora Mattiece, potentata ropy naftowej. Odkrył bowiem olbrzymie złoża ropy w Luizjanie na terenie, który jest głównym siedliskiem zagrożonego gatunku pelikana . Sprawa sądowa jest w trakcie odwołania, złożonego w jego imieniu w celu uzyskania dostępu do ziemi, chce utorować sobie drogę do Sądu Najwyższego.

Dwaj zabici sędziowie zajmowali się ekologią – a jedyną ich wspólną sprawą była właśnie powyższa. Darby przypuszcza więc, że Mattiece, którego łączyły wcześniejsze relacje biznesowe z prezydentem, ma nadzieję, że sprawa zostanie rozstrzygnięta na jego korzyść przez wyeliminowanie dwóch sędziów. Jako przyjaciel prezydenta liczył na jego prawo powoływania nowych sędziów, którzy przychylniejszym okiem spojrzą na wniesioną sprawę.


LangEffect - szybka nauka angielskiego - 400 słówek w minutę!